29.03.2016
Podnośniki dla PSP
 
Nowe podnośniki PTM-44D dla Państwowej Straży Pożarnej na podwoziu SCANIA P360DB

Państwowa Straż Pożarna wzbogaciła się ostatnio o nowe podnośniki hydrauliczne z drabiną o oznaczeniu PTM-44D, które są najnowszą konstrukcją firmy "Bumar-Koszalin". Pod zabudowę podnośnika użyto podwozia Scania P360DB. Jest to podwozie w układzie 6x2, z tylną osią skrętną oraz silnikiem spełniającym normę Euro 6, o maksymalnej mocy 360 KM, współpracującym z automatyczną skrzynią biegów. Trzymiejscowa kabina posiada zamontowaną radiostację przewoźną, niezależne ogrzewanie postojowe i klimatyzację. Pojazd, ponadto wyposażono w system świetlno-akustyczny (lampy błyskowe, kierunkowe, sygnalizację dźwiękową z wyborami trybów działania i nagłośnieniem).

 

Zabudowa podnośnikowa złożona jest z 5 elementowego wysięgnika teleskopowego, który posiada również zamontowany przegubowo 2 elementowy, teleskopowy wysięgnik manewrowy. Wysokość ratownicza podnośnika PTM-44D wynosi 42 m, z kolei wysięg boczny, z maksymalnym obciążeniem kosza - 400kg, wynosi 20,5 m. Konstrukcja nośna wykonana jest z blach i profili giętych ze stali o podwyższonej wytrzymałości. Urządzenie w czasie pracy stabilizuje się za pomocą niezależnie rozstawianych podpór - cylindrów hydraulicznych z możliwością automatycznego poziomowania. Część dolna podnośnika wykonana ze stali i materiałów kompozytowych, posiada trzy skrytki na sprzęt, zamykane żaluzjami.

Aluminiowy kosz podnośnika o maksymalnym obciążeniu 400 kg został wyposażony w specjalną kładkę ułatwiającą wejście i wyjście z kosza, podczas prowadzenia akcji ratowniczej. Kosz posiada również: automatyczne poziomowanie, zaczepy do przypięcia szelek bezpieczeństwa oraz oświetlenie miejsca akcji. Co więcej, umożliwia także montaż: linkowego aparatu ewakuacyjnego, dodatkowego oświetlenie noszy ratowniczych, węża szybkiego natarcia oraz innego wyposażenia. Jednocześnie, poprowadzony wzdłuż wysięgników układ wodny zasila, zamontowane w koszu, zdalnie sterowane działko wodno-pianowe, zraszacze pod koszem, linię szybkiego natarcia, jak również dodatkowe nasady tłoczne.

 

Z kolei, podest PTM-44D wyposażony jest w aluminiową drabinę ratowniczą, posiadającą funkcję automatycznego pokrycia szczebli. Przęsła drabiny dodatkowo są podświetlane, a stopnie pokryte materiałem antypoślizgowym.