30.07.2020
75 lecie firmy BUMAR-KOSZALIN
 
W dniu 30 września 1945 r. powstała „Pierwsza Zachodnio-Pomorska Spółdzielnia Pracy Mechaników Samochodo­wych” w Koszalinie.

Rys historycznyW dniu 30 września 1945 r. powstała „Pierwsza Zachodnio-Pomorska Spółdzielnia Pracy Mechaników Samochodo­wych” w Koszalinie. Należała do Związku Rewizyjnego Spółdzielni Rzeczypospolitej Polskiej, od którego uzyskała oświadczenie o celowości działalności z dnia 25.X.1945r. Spółdzielnia uzyskała prawa przejmowania do napraw samochodów ciężarowych przekazywanych przez armię polską i radziecką, oraz poniemieckich pojazdów pozostałych po zakończeniu działań wojennych.

W roku 1947 obok wykonywania usług remontowych pojazdów samochodowych podjęto produkcję dla przedsiębiorstw gospodarki komunalnej, polewaczek wodnych, piaskarek i zamiatarek ulicz­nych, betoniarek oraz pługów do odśnieżania, zabudowanych na podwoziach samochodowych.. Rozpoczęto również zabudowę podwozi samochodowych o specjalnych przeznaczeniach, między innymi do przewozu mięsa, wywożenia śmieci, autobusów, pojazdów strażackich i dla potrzeb wojska.

Decyzją Ministra Przemysłu Ciężkiego, z dniem 1 lipca 1962 roku powołane zostało przedsiębiorstwo pod nazwą Fabryka Urządzeń Budowlanych , które w roku 1974 zmieniło nazwę na Fabryka Maszyn „Bumar-Koszalin”. Od 50 lat Fabryka specjalizuje się w produkcji podnośników montowanych na różnego rodzaju podwoziach samochodowych, a pierwszym własnym skonstruowanym podnośnikiem był podnośnik typu PM18 na podwoziu STAR 28 na początku lat 70 ubiegłego wieku.

Od dnia 4 kwietnia 2012r. większościowym udziałowcem
„Bumar-Koszalin” S.A. jest „Wawrzaszek ISS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” Spółka komandytowa.

Fabryka Maszyn „BUMAR-Koszalin” SA jest członkiem Grupy WISS. Podstawowym profilem działalności firmy jest produkcja podnośników pożarniczych montowanych na podwoziach samochodowych dla jednostek Straży Pożarnych w kraju i na eksport. „Bumar-Koszalin” S.A. jest także producentem hydraulicznych podnośników montażowych przeznaczonych do zastosowań cywilnych, w tym dla służb energetycznych.

W programie produkcji znajdują się aktualnie urządzenia o wysokości roboczej od 10 do 48m. Wszystkie konstrukcje podnośników montażowych są opracowaniami własnego Biura Konstrukcyjnego.